Google’a Unutulma hakkı talebi yağıyor

Google’a Tepki Büyüyor!

Günümüzde bizler hemen hemen tüm bilgilere ulaşmak isterken kendimizle ilgili birçok bilgiye başkaları tarafından ulaşılması konusunda endişe yaşıyoruz.

Avrupa Birliği Adalet Divanı ise insanların bu korkusuna ve talebine sessiz kalmayarak Google’da kişilerin ‘unutulma hakkı’nın olduğu kararına vararak Google’ın arama sonuçlarında değişikliğe gitmesine karar verdi.
Konunun Avrupa Birliği Adalet Divanına taşınmasına ise birçok kişinin ortak düşüncesi olmakla birlikte İspanyol bir kullanıcının 16 yıl önece borçlarından dolayı evini açık arttırmayla satması ancak bunu internetten yapmamasına karşın Google aramalarında hala çıkması ile tetiklendiği öğrenildi.
Yukarıda yer verdiğim gibi bu birçok kişinin ortak korkusu ve düşüncesi olmakla birlikte Google bu bakış açısına sansür olarak bakıyor.

Avrupa komisyonunun “Unutulma Hakkı” olarak belirttiği ve onayladığı bu yasa ise kişisel bilgilerinin paylaşılmasından rahatsız olan birçok kullanıcıyı sevindirirken internetin doğasında olan en doğru veriye en hızlı olaşma mantığına ters düşmüş oluyor.

Başka bir deyişle Google’ın ana hedefine aykırı olan bu karar, Google’ın çalışmalarını ne doğrultuda etkiler bilinmez ancak Avrupa komisyonunun vermiş olduğu Unutulma hakkı ile birçok kullanıcının cesaretlendiği, çeşitli bölgelerde eyleme ve başvuruya yol açtığı gözle görülür bir gerçek.

Peki siz “Unutulma Hakkı” konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s